مستربچ ضد شعله PP

 

پلی پروپیلن یک نوع پلیمر است که کاربرد بسیار زیادی در صنعت دارد و همواره قابل دسترس می باشد. پلی پروپیلن مزیت های بسیار زیادی دارد که می توان به قیمت مناسب و کاربرد های بسیار زیاد آن در زمینه های مختلف اشاره کرد. مقاومت شیمیایی پلی پروپیلن ها بسیار عالی است و خواص فیزیکی و مکانیکی مناسبی دارند. از این محصولات در ساخت قطعات خودرو در صنایع خودروسازی استفاده می شود. پلی پروپیلن ها در کنار مزایای بسیار زیادی که دارند همواره دارای معایب هم می باشند. این مواد پلیمری شکننده است و در برابر ضربه پایین مقاومت کمی دارد همچنین مقاومت در برابر فشار آن هم کم است. برای بهبود خواص این مواد پلیمری از فرآیند نانو تکنولوژی استفاده می کنند در پروپیلن ها نانوذرات به کار می برند تا خواص مکانیکی آن ها بهبود یابد.  این محصول هیچ تاثیری بر روی رنگ ندارد و به پایداری و دوام قطعات می شود. در این راستا از مستربچ پلی پروپیلن استفاده می شود.
مستربچ ضد شعله PP که حاوی درصد بالایی از agant های ضدشعله میباشد به دو شکل هالوژن فری و هالوژن دار تولید میشود و بنا به انتخاب نوع گرید PP درصد مصرف تعریف میشود. بسته به اینکه چه گریدی از PP (همو یا کوپلیمر) باشد درصد مصرف بین 3 تا 10 درصد تغییر میکند که استاندارد تایید شده در صنایع ایران با کیفیت V0 دارا میباشد.
مزیت هالوژن فری بودن درباره PP سمیت عوامل هالوژنه در این کامپاند وجود ندارد و سلامت شخص محاصره شده در شعله به خطر نمی افتد.
تأخیراندازهای شعله هالوژنه: حاوی برم بوده و با کاهش عامل شعله، به اطفاء حریق کمک می‌کنند.
تأخیراندازهای بدون هالوژن: به دلیل معضلات زیست محیطی هالوژن‌ها روند جهانی به سمت استفاده از تأخیراندازهای بدون هالوژن پیش می‌رود.
تأخیرانداز کم هالوژن: برای کمینه کردن درصد استفاده این مستربچ و کم اثر کردن آن بر روی خواص مکانیکی، این نوع مستربچ‌ها می‌باشند.
این محصولات بر پایه هالوژن یا غیر هالوزنی بوده که دارای بالاترین استانداردها می باشد که علاوه بر خواص ضد شعله خواص دیگری از قبیل هدایتی و مقاومت ابعادی را نیز دارا می باشند. این محصولات دارای استاندار V0 (UL94) را دارا می باشند
مکانیزم مستربچ ضد حریق
مستربچ های ضد حریق عمدتا توسط دو مکانیزم مانع از گسترش حریق می شوند؛ قابل ذکر است که به دلیل تفاوت در فرمولاسیون مستربچ ضد شعله، قیمت مستربچ ضد شعله نیز با یکدیگر متفاوت است. مستربچ تاخیرانداز شعله از نوع غیر هالوژنه، به دلیل اینکه دود سمی از خود منتشر نمی کند دوستدار محیط زیست می باشد. در این روش، زغال حاصل از سوختن در شروع حریق، به عنوان یک لایه جداکننده عمل می کند و مانع از ادامه سوختن پایه پلیمری می گردد. در مکانیزم دوم که به مستربچ ضد شعله هالوژن دار معروف است، ترکیبات هالوژنه نقش خاموش کردن آتش را ایفا می کنند.

گرید های مختلف پلی پروپیلن
پلی پروپیلن گرید های بسیار متنوعی دارد که ما در اینجا آن ها را به شما معرفی کرده ایم.
⦁ قالب گیری تزریقی: پلی پروپیلن بیشتر در این دسته در ساخت محصولات الکتریکی و الکترونیکی، کلاه ، اسباب بازی، چمدان، لوازم خانگی، صنعت بسته بندی و صنعت خودرو استفاده می شود.
⦁ فیبر: استفاده از PP در این دسته است که برای تولید الیاف مورد استفاده در پشت فرش و زیلو به عنوان جایگزین الیاف فیلم و کنفی در فرش های بافته شده، نخ ها، الیاف نبافته و لباس برای گرما استفاده می شود.
⦁ پوشش اکستروژن: این بخش از استفاده از پلی پروپیلن B به تدریج جایگزین استفاده از پلی اتیلن کم چگالی و پلی اتیلن سبک می شود. پلی پروپیلن (PP) پلاستیکی است که کاربردهای متنوعی در قسمت های مختلف و همچنین الیاف دارد.

خواص ضد شعله
مستربچ تاخیر انداز شعله ای بی اس با عملکردهای مختلف براساس فرمولاسیون و ساختار شیمیایی مستربچ و ماتریس پلیمری میزبان باعث خاموش شدن یا کند سوزی محصول در مقابل حریق می‌شود.
عملکرد مستربچ ضد حریق با استاندارد UL94 با نتایج v0- v1- v2-HB-5VA-5VB است که استاندارد مورد تایید در ایران V0 میباشد.
⦁ :V-0در یک نمونه عمودی، احتراق در عرض 10 ثانیه متوقف می شود(بدون چکه کردن) ، تا زمانی که ذرات مشتعل نشوند، اجازه می دهند که چکه کنند.

کاربرد های مستربچ ضدحریق (flame retardant)
⦁ صنایع الکتریکی
⦁ الکترونیکی
⦁ قطعات خودرویی و حمل و نقل
⦁ لوازم خانگی
⦁ کلیه مصنوعات در معرض خطر آتش سوزی


مزایای مستربچ ضد حریق (flame retardant)
اختلاط و تلفیق خوب
دود بسیار کم
بدون چکه کردن
در صد مصرف بسیار پایین
هیچ گونه تاثیر منفی برای محصول نهایی ندارد
مناسب محصولاتی که نیازمند مقاومت به اشتعال هستند.