کامپاند ضد شعله با هالوژن کم برای PP

 

این کامپاند یکی از انواع کامپاند پلیمری است که همانند کامپاند پلی اتیلن کاربردهای زیادی را در صنعت برای ساخت محصولات پلاستیکی دارد. کامپاند پلی پروپیلن در واقع یک ترموپلاستیک سخت و کریستالی بوده که بیشترین کاربرد را در ساخت قطعات خودرو،  تجهیزات پزشکی و لوازم خانگی دارد.
این کامپاند دارای چگالی پایین و مدول الاستیسیته بالاست و از مقاومت مناسب و استانداردی در برابر خوردگی برخوردار می باشد.  این ماده برای تولید محصولات پلیمری با انواع روش های تولید به ویژه اکستروژن سازگاری دارد. همچنین دارای قابلیت بالای شکل پذیری و چکش خواری خوبی است.
کامپاندهای پلی پروپیلن در رنگ های مختلفی ارائه می شود و مواد افزودنی به این کامپاند با هدف افزایش قابلیت و کارآیی محصولات تولید شده از آن می باشد. 
کامپاند ضد شعله PP به دو شکل هالوژن فری و هالوژن دار تولید میشود و بنا به انتخاب نوع گرید PP درصد مصرف تعریف میشود.
مزیت هالوژن فری بودن درباره PP سمیت عوامل هالوژنه در این کامپاند وجود ندارد و سلامت شخص محاصره شده در شعله به خطر نمی افتد.

 

استاندارد محیط زیست؟

 

تأخیراندازهای شعله هالوژنه: حاوی برم یا کلر بوده و با کاهش عامل شعله، به اطفاء حریق کمک می‌کنند.
تأخیراندازهای بدون هالوژن: به دلیل معضلات زیست محیطی هالوژن‌ها روند جهانی به سمت استفاده از تأخیراندازهای بدون هالوژن پیش می‌رود..
این محصولات بر پایه هالوژن یا غیر هالوزنی بوده که دارای بالاترین استانداردها می باشد که علاوه بر خواص ضد شعله خواص دیگری از قبیل هدایتی و مقاومت ابعادی را نیز دارا می باشند. این محصولات دارای استاندار V0 (UL94) را دارا می باشند.

 

کامپاند پلی پروپیلن ضد شعله


این کامپاندها همانطور که از نامشان پیداست در برابر آتش سوزی مقاومت دارند و می توان از آنها برای تولید محصولات در صنایع الکترونیکی استفاده نمود.
با تولید کامپاند پلی پروپیلن خواصی مانند افزایش سطح تنش تسلیم و چغرمگی و سختی محصول به پلیمر پایه اضافه می شود.  همچنین سطح چکش خواری پلیمر بالا می رود و مقاومت آن در برابر حرارت نیز بیشتر می شود.

 

کاربرد کامپاند پلی پروپیلن ضد شعله شامل موارد زیر هستند:


⦁ صنایع خودروسازی
⦁ تجهیزات پزشکی
⦁ تولید قطعات لوازم خانگی

دلیل رایج بودن خرید و فروش کامپاند پلی پروپیلن ضد شعله در صنایع مختلف خواص منحصر‌به‌فردی است که این افزودنی‌ها به این پلیمر اضافه می‌کنندکه خاصیت تاخیر اندازی شعله در این پلیمر را ارتقا میدهند.. بیشترین میزان فروش این محصول، مربوط به سه کشور ایالات متحده آمریکا، مکزیک و هند در سطح دنیا است. همچنین بالاترین خرید کامپاند پلی پروپیلن توسط کشور ژاپن و شرکت خودروسازی میتسوبیشی انجام می‌شود.

کامپاند پلی‌ پروپیلن (کامپاند پ پ) به دلیل قابلیت بالای شکل‌پذیری و چکش‌خواری خوبی که دارد، در صنعت بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پلی‌پروپیلن یک ترموپلاستیک سخت و کریستالی است که در بسیاری از محصولات خانگی، دستگاه‌های پزشکی و خودروها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. از دیگر مشخصات بسیار کاربردی کامپاند پلی‌پروپیلن می‌توان به چگالی پایین، مدول الاستیسیته بالا و مقاومت مناسب در برابر خوردگی اشاره کرد. با استفاده از روش‌هایی نظیر اکستروژن این ماده تولید می‌شود و هدف آن، افزایش قابلیت و کارایی این ماده پلیمری، اقدام به تقویت خواص فیزیکی و مکانیکی آن از طریق ترکیب با برخی مواد دیگر است. این کامپاندها را در رنگ‌های مختلفی نیز تولید و روانه بازار می‌کنند.

خواص ضد شعله
کامپاند تاخیر انداز شعله ای بی اس با عملکردهای مختلف براساس فرمولاسیون و ساختار شیمیایی کامپاند و ماتریس پلیمری میزبان باعث خاموش شدن یا کند سوزی محصول در مقابل حریق می‌شود.
عملکرد کامپاند ضدحریق با استاندارد UL94 با نتایج v0- v1- v2-HB-5VA-5VB است. که استاندارد مورد تایید در ایران V0 میباشد.
⦁ :V-0در یک نمونه عمودی، احتراق در عرض 10 ثانیه متوقف می شود(بدون چکه کردن) ، تا زمانی که ذرات مشتعل نشوند، اجازه می دهند که چکه کنند.

 

این کامپاندهای ضدحریق دارای چهار خاصیت عمده می باشند:


۱. افزایش مقاومت پلاستیک به احتراق،
۲. کاهش سرعت پخش شعله
۳. کاهش دود و بخارت ناشی از سوختن
۴. کاهش حرارت تولیدی ناشی ازآتش