استات کبالت چیست؟

استات کبالت

 

 

عنوان محصول:  استات کبالت (Cobalt Acetate)

تعریف محصول: استات کبالت یک ترکیب شیمیایی معدنی با فرمول شیمیایی Co(CH3COO)2* 4 H2O است که معمولا دارای 4 آب تبلور می باشد.

استات کبالت را می توان از واکنش اکسید یا هیدرواکسید کبالت با اسید استیک بدست آورد. استات کبالت چهار آبه با اشعه ایکس کریستالوگرافی به منظور آداپته شدن با یک ساختار هشت آبه نشان داده شده است که کبالت فلزی در مرکز و 4 مولکول آب و دو استات در اطراف آن قرار می گیرند.

استات کبالت یکی از اولین مواد مصرفی به منظور خشک کردن نفت و یا کاتیزور برای سرعت بخشیدن به خشک شدن رنگ ها است. از جمله کاربردهای دیگر آن به منظور خشک کن برای رنگ ها، جوهر و یا عامل پختی برای رزین های پلی استر غیر اشباع را می توان از مصارف شیمیایی استات کبالت نام برد.  کبالت مصارف عمده ای در صنایع پتروشیمی و پلاستیک به عنوان یک کاتالیزور چندلایه همگن دارد. مجموعه شایان بسپار پویا قادر به ارائه استات کبالت با درجه خلوص 99 درصد به صورت کریستال پودری و محلول در هر میزان درخواستی می باشد.

 

 

 

 

 

 

 

تاثیرات زیست محیطی کبالت :

کبالت عنصری طبیعی است که در هوا، آب، خاک، سنگها، گیاهان و جانوران وجود دارد. همچنین کبالت می‌تواند از طریق وزش باد در سطح زمین، وارد هوا یا آب شود، یا از طریق هرزآبهای شهری که از سنگها و خاکهای حاوی کبالت عبور می‌کنند، وارد آبهای سطحی شود.

فعالیتهای انسانی مانند احتراق زغالسنگ، معدن‌کاری، فرآوری کانسنگ‌های حاوی کبالت و تولید و استفاده از موادشیمیایی دارای کبالت باعث ورود مقداری از این عنصر شیمیایی به اتمسفر می‌شود.

ایزوتوپ‌های رادیواکتیو کبالت به طور طبیعی وجود ندارند، اما بر اثر عملیات هسته‌ای که در کارخانه‌های انرژی اتمی انجام می‌شود، تولید و تشکیل می‌گردند. از آنجاییکه ایزوتوپ‌های رادیواکتیو کبالت نیمه عمر نسبتاً کوتاهی دارند، خطرناک نمی‌باشند.

زمانیکه کبالت وارد محیط می‌شود، بلافاصله از بین نمی‌رود. کبالت می‌تواند با سایر ذرات واکنش دهد یا جذب سایر ذرات شود. این ذرات عبارت هستند از ذرات خاک یا رسوبات آبی. فقط زمانی که شرایط محیط اسیدی باشد، کبالت می‌تواند متحرک باشد. البته در نهایت قسمت اعظم کبالت وارد رسوبات و خاک می‌شود.

گیاهانی که در خاک‌های با مقدار کم کبالت رشد می‌کنند، از کمبود کبالت رنج می‌برند و به تبع آن جانورانی که از چنین گیاهانی تغذیه می‌کنند، نیز دچار کمبود کبالت می‌شوند.

از طرفی، خاک‌هایی که در نزدیکی معادن کبالت قرار دارند، دارای مقدار زیادی کبالت می‌باشند، بنابراین جانورانی که از گیاهان چنین مناطقی تغذیه می‌کنند، دچار بیماری می‌شوند. کبالت در بافت‌های گیاهی و در بدن جانورانی که از این گیاهان تغذیه می‌کنند، تجمع می‌‌یابد. اما کبالت وارد زنجیره غذایی نم‌یشود. به همین دلیل، میوه‌ها، سبزیجات، ماهی‌ها و سایر جانورانی را که مصرف می‌کنیم، فاقد مقدار زیاد کبالت هستند.

 

                                                                                                        

 

 

                                                                                                                شایان بسپار پویا

 

 

 

 

شایان بسپار پویا