چه کاربردهایی دارد؟
پودر تیتان چیست و چه ویژگی، کاربرد و انواعی دارد؟

با پیشرفت صنعت پلاستیک سازی، مواد اولیه متنوعی برای کمک به تولیدات این صنعت وارد بازار شده است. یکی از نمونه‌های پرکاربرد این مواد اولیه، تیتان است که به صورت پودری و مستربچ برای ایجاد رنگ سفید در محصولات پلاستیکی استفاده می‌شود. تیتان در صنایع مختلفی چون صنعت غذایی، بهداشتی، دارویی و رنگسازی استفاده می‌شود و تهیه آن از اهمیت بالایی برخوردار است. همراه ما باشید تا در این مقاله با پودر تیتان و کاربردهای آن آشنا شویم.

تیتان چیست؟

تیتان نوعی مواد شیمیایی است که در شکل‌های مختلفی در طبیعت وجود دارد و یکی از فراوان‌ترین عنصر‌های کره زمین شناخته می‌شود. با توجه به گستردگی انواع تیتان موجود، شرکت‌های مختلف از روش‌های متفاوتی برای تهیه آن استفاده می‌کنند. تیتان به دلیل اهمیت در تولید رنگ سفید، در صنایعی مختلفی کاربرد دارد که مهم‌ترین آن تولید محصولات پلاستیکی است. پودر تیتان قابلیت حل شدن در مواد اسیدی را دارد اما در مواد قلیایی حل نمی‌شود. تیتان به صورت خالص کاربرد گسترده‌ای ندارد و با ترکیب چندگانه از مواد آلی و غیرآلی به تیتانیوم دی اکسید تبدیل می‌شود که توانایی بالا در رنگدهی به محصولات دارد. افزودنی‌های پودر تیتانیوم به افزایش پراکندگی آن در ترکیبات پلیمری کمک کرده و سبب افزایش کیفیت تولیدات می‌شود. تیتان با توجه به تعداد و ماهیت لایه‌ها و همچنین نحوه توزیع ذرات، در گریدهای گوناگون شناخته می‌شود که ویژگی‌ها و مزایا متفاوتی دارند.

انواع تیتان

تیتان با توجه به ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی در سه گروه ایلمنیت، آناتاز و روتیل دسته بندی می‌شود. هر یک از این تیتان‌ها با ویژگی‌های منحصر به فرد خود، کاربردهای متمایزی دارند. فرآیند تولید آن‌ها به صورت کلی با هم مشابه است و تنها در برخی جزئیات از هم متفاوت هستند. در میان انواع تیتان، نمونه‌های آناتاز و روتیل کاربرد بیشتری دارند. تیتان آناتاز از عملکرد کاتالیزگری مناسبی برخوردار است. به همین دلیل از آن برای تولید جوهر، تولید محصولات بهداشتی و آرایشی، تولید محصولات تمیزکننده و ضدعفونی کننده استفاده می‌شود. تیتان روتیل با ضریب شکست بالا باعث سفید شدن و براقیت محصولات می‌شود که معمولا این ویژگی‌ها در تولیدات صنایع کاغذ و لاستیک سازی کاربرد دارد. به طور کلی تیتان کاربردهای گسترده‌ایی در صنایع مختلف دارد که وابسته به نوع، میزان پوشش دهی و پیگمنت آن، کیفیت و قیمت متفاوت است.

کاربرد تیتان

فراوانی تیتانیوم دی اکسید در طبیعت باعث شده است که این ماده بیشترین کاربرد را در تولید رنگ و رزین پیدا کند. به همین دلیل امروزه صنایع بسیاری برای تولیدات خود از این ماده استفاده می‌کنند و کاربرد آن روز به روز افزایش می‌یابد. از عمده کاربرد تیتان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

صنعت پلاستیک

همانطور که اشاره شد، یکی از مهم‌ترین کاربردهای تیتان در صنعت پلاستیک سازی است که این ماده علاوه بر رنگدهی، تاثیر بسیاری در مقاوم سازی محصولات دارد. به طور کلی محصولاتی که در ترکیب آن‌ها از تیتانیوم استفاده شده باشد از مقاومت بالایی در برابر حرارت، فشار و سرما برخوردار هستند. بنابراین می‌توان تیتان را عاملی بر افزایش عمر مفید محصولات پلاستیکی دانست.

صنعت کاغذ

کاربرد اصلی تیتان رنگدهی آن است که باعث سفید شدن محصولات می‌شود. یکی از چالش‌های اصلی صنعت تولید کاغذ ایجاد رنگ سفید و براقیت بر روی کاغذ‌های تولیدی است که تیتان در ابعاد نانومتری می‌تواند نقش مهمی در این صنعت ایفا کند.

صنعت سرامیک سازی

در صنعت سرامیک سازی جزئیات محصولات تولیدی اهمیت بالایی دارد و کیفیت این محصول به سطح یکنواخت و صاف آن بستگی دارد. استفاده از تیتان برای تولید سرامیک، باعث تولید آن با سطحی صاف و یکدست می‌شود که علاوه بر افزایش کیفیت، ویژگی‌های زیر را نیز به دنبال دارد:

    • وزن سبک

    • یکنواختی ذرات

    • میزان کدر بودن استاندارد

  • مقاومت بالا در برابر دما
 
 
 

لوازم آرایشی

بیشتر محصولات آرایشی برای ایجاد رنگ و گریم بر روی صورت تولید می‌شوند. بنابراین برای تولید محصولات باید از رنگدانه‌ها استفاده شود. پودر تیتان نیز با خاصیت رنگدهی، محصولی کاربردی در این صنعت شناخته می‌شود که با ایجاد رنگبندی در محصولاتی چون کرم‌های آرایشی، تولیدات را با تنوع بیشتری همراه می‌کند. از دیگر مزایا تیتان می‌توان به مقاومت در برابر اشعه فرابنفش اشاره کرد که استفاده از آن در کرم‌های ضدآفتاب به محافظت از پوست کمک می‌کند.

صنعت غذا

صنعت غذایی نیز از دیگر صنایعی است که برای تولید محصولات غذایی به رنگدانه نیاز دارد تا این مواد با جذابیت بیشتری به بازار عرضه شوند. از جمله کاربردهای تیتان در صنعت غذایی می‌توان به تولید کیک، آبنبات، بیسکوییت، رنگ‌های غذایی و… اشاره کرد.

صنعت پزشکی

یکی از صنایعی که امروزه از قابلیت‌های تیتان برای تولید محصولات خود استفاده می‌کند، صنعت پزشکی است. در صنعت پزشکی از تیتان برای پوشش تجهیزات پزشکی استفاده می‌شود تا از سایش و خوردگی آن‌ها جلوگیری شود. همانطور که می‌دانید، تجهیزات پزشکی قیمت بالایی دارند و باید مرتبا تمیز شوند که در این صورت مدام در تماس با مواد شیمیایی هستند. بنابراین خرابی زودهنگام این محصولات می‌تواند هزینه‌های بسیاری ایجاد کند. تیتان با محافظت و پوشش این تجهیزات باعث افزایش عمر مفید آن‌ها می‌شود.

به طور کلی تیتانیوم دی اکسید با وجود خواص منحصر به فرد خود گزینه مناسبی برای بسته بندی و پوشش محصولات در صنایع نام برده شده محسوب می‌شود که با محافظت از کالا به افزایش طول عمر آن کمک می‌کند.


خرید تیتان

با توجه به گستردگی انواع تیتان و گریدهای مختلف آن، ممکن است انتخاب نوع مورد نیاز دشوار باشد. همچنین فراوانی این عنصر در کره زمین و وجود روش‌های مختلف برای استخراج آن، باعث تولید تیتان در کیفیت‌های مختلف می‌شود. از آن‌جایی که تیتان امروزه در صنایع مختلف استفاده می‌شود و کاربردهای متمایزی دارد، باید در ابتدا به عوامل مختلفی توجه کنید. پیشنهاد می‌شود، مشخصات محصول تولیدی و کاربردهای تیتان که پیشتر اشاره شد را در نظر بگیرید. در صورتی که برای شما رنگدهی تیتان اهمیت داشته باشد، باید به میزان پیگمنت و خاصیت پخش شوندگی آن توجه کنید. معمولا تیتان‌هایی که به روش استاندارد تهیه شوند از کیفیت بالایی برخوردار هستند و به شما در تولید محصولات با صرفه اقتصادی بیشتر کمک می‌کنند. بهتر است برای خرید تیتان از متخصصان این حوزه و مشاوران فروش شرکت‌های معتبر کمک بگیرید و با ارائه نیازهای خود، محصول مورد نیاز را شناسایی کنید.


قیمت تیتان

تیتان با توجه به منابع و روش تولید مختلف، در کیفیت‌های متفاوتی وارد بازار می‌شود. این تفاوت‌ها تاثیر بسیاری در ویژگی‌های تیتان و کاربرد آن دارد. به طور کلی قیمت تیتان به عوامل مختلفی وابسته است که از آن‌ها می‌توان به میزان رنگدهی، پیگمنت، ضریب شکست، قدرت پوشانندگی، جذب روغن و… اشاره کرد. چنانچه برای تولید محصولات خود به دنبال تیتان باکیفیت هستید، باید فارغ از قیمت تیتان به دنبال شرکت‌های معتبری باشید که این ماده را به روش‌های اصولی و استاندارد تولید می‌کند. برای اینکار می‌توانید با مشاوران فروش شرکت‌های مختلف مذاکره کنید و اطلاعاتی از نحوه تولید تیتان و کیفیت آن کسب کنید. سپس محصول شرکت‌های مختلف را باهم مقایسه کنید و ضمن در نظر گرفتن قیمت تیتان، محصول به صرفه‌تر را انتخاب کنید.


جمع بندی

تیتان به عنوان یکی از فراوان‌ترین عنصرهای کره زمین، کاربرد زیادی در صنایع مختلف دارد و به تولید محصولات باکیفیت کمک می‌کند. این محصول با خاصیت رنگدهی و افزایش مقاومت کالا در برابر عوامل مختلف، باعث جذابیت بیشتر و همچنین افزایش طول عمر مفید آن‌ها می‌شود. وجود انواع تیتان در گریدهای مختلف، کاربرد آن در صنایع را با سهولت بیشتری همراه کرده است. ما در این مقاله به بررسی انواع تیتان و کاربردهای آن پرداختیم تا شما برای خرید آن اطلاعات کافی داشته باشید.


                                                                                                              شایان بسپار پویا

شرکت شایان بسپار پویا ارائه دهنده خدمات نوین با بهترین متخصصین و مشاورین در عرصه تولید و توسعه در خدمت شماست.