گاما آلومینا چیست؟

آلفا، بتا و گاما آلومینا به عنوان یک کاتالیستآلفا، بتا و گاما آلومینا ، سه فاز مختلف از ترکیب شیمیایی آلومینا هستند. آلفا آلومینا در شکل ظاهری به صورت یک پودر سفید رنگ و متورم شده مشاهده می‌شود. سطح ویژه آلفا آلومینا بسیار کم است، بنابراین این ماده در برابر دماهای بالا مقاومت خوبی نشان می دهد. آلفا آلومینا جزو آلومینای فعال شده دسته بندی نمی شود و اغلب فعالیت کاتالیستی ندارد. در مقابل آلفا آلومینا، نوع دیگری از فاز این ماده وجود دارد که “بتا آلومینا” نامیده می شود. ترکیب بتا آلومینا ساختار شش وجهی یا هگزاگونال دارد و دارای ساختاری لایه لایه است. در ساختار بتا آلومینا سلول ها یا واحدهایی مشاهده می شود که دارای بلوک های اسپینل آلومینا می باشد. گاما آلومینا، اولین فاز کریستاله آلومینا است که در حقیقت آلومینا فعال می باشد. گاما آلومینا درصد خلوص بسیار بالایی دارد و با پراکندگی عالی و سطح ویژه زیاد، مقاومت خوبی در برابر دماهای بالا از خود نشان می دهد. این فرم از آلومینا بسیار فعال است. ساختار گاما آلومینا متخلخل بوده و یک آلومینای فعال شده محسوب می شود. این ویژگی موجب می گردد از آن به عنوان محافظ کاتالیست و جاذب استفاده شود. یکی از موارد استفاده از کاتالیست ƴ-آلومینا، انجام واکنش آلکیلاسیون فنون برای واکنش پذیری استخلاف جایگاه متا کروزول است. برای انجام این تحقیق از ƴ-آلومینا و گاما آلومینای اصلاح شده به عنوان کاتالیست استفاده می شود تا واکنش پذیری انتخابی متا کروزول و فرایند آلکیلاسیون فنول، بررسی شود. ویژگی های آلومینا آلومینا به طور گسترده به عنوان یک ماده اصلی و پایه برای حفاظت کاتالیستی مورد استفاده قرار می گیرد. آلومینا از نظر شیمیایی تقریباً خنثی و بی اثر است اما استحکام و سختی فوق العاده بالایی دارد. ترکیب ƴ-آلومینا دارای سطح مقطع ویژه و مطلوبی است؛ اندازه ذرات آن بسیار کوچک می باشد که این دو ویژگی موجب فعالیت بالای آن برای کاربرد در پایه های کاتالیزوری می گردد. آلومینای متخلخل، خواص و ویژگی های برجسته ای دارد که از آن جمله می توان به مواردی همچون کانال های بسیار یکنواخت و یکپارچه، سطح ویژه بالا و توزیع ذرات با ابعاد بسیار ریز اشاره کرد. این ماده همچنین به عنوان پایه کاتالیزور و سایر کاربردها در صنعت سرامیک مورد استفاده قرار می گیرد.

شایان بسپار پویا

گاما آلومینا چیست؟

آلومینا به طور گسترده به عنوان یک ماده اصلی و پایه برای حفاظت کاتالیستی مورد استفاده قرار می‌گیرد. آلومینا از نظر شیمیایی تقریباً خنثی و بی اثر است اما استحکام و سختی فوق العاده بالایی دارد. آلفا، بتا و گاما آلومینا ، سه فاز مختلف از ترکیب شیمیایی آلومینا هستند. اما از بین سه فاز این ماده، ترکیب -ƴآلومینا دارای سطح مقطع ویژه و مطلوبی است؛ اندازه ذرات آن بسیار کوچک می‌باشد که این دو ویژگی موجب فعالیت بالای آن برای کاربرد در پایه های کاتالیزوری می‌گردد. ƴ-Alumina یک ترکیب جامد است که معمولاً به صورت گرانول هایی با اندازه و سایز معین ارائه می‌شود. اندازه این ذرات ترکیبی بسته به کارخانه تولید کننده می تواند 2 تا 4 میلی متر باشد و در برخی موارد نیز بسیار ریزتر خواهد بود. این ماده هم یک جاذب خوب است و هم یک ماده فعال سطحی برای انجام بسیاری از واکنش‌های مهم در صنایع که قرار است بر روی یک سطح فعال انجام شوند. آلومینا به طور گسترده به عنوان یک ماده اصلی و پایه برای حفاظت کاتالیستی مورد استفاده قرار می‌گیرد. آلومینا از نظر شیمیایی تقریباً خنثی و بی اثر است اما استحکام و سختی فوق العاده بالایی دارد. آلفا، بتا و گاما آلومینا ، سه فاز مختلف از ترکیب شیمیایی آلومینا هستند. اما از بین سه فاز این ماده، ترکیب -ƴآلومینا دارای سطح مقطع ویژه و مطلوبی است؛ اندازه ذرات آن بسیار کوچک می‌باشد که این دو ویژگی موجب فعالیت بالای آن برای کاربرد در پایه های کاتالیزوری می‌گردد. ƴ-Alumina یک ترکیب جامد است که معمولاً به صورت گرانول هایی با اندازه و سایز معین ارائه می‌شود. اندازه این ذرات ترکیبی بسته به کارخانه تولید کننده می تواند 2 تا 4 میلی متر باشد و در برخی موارد نیز بسیار ریزتر خواهد بود. این ماده هم یک جاذب خوب است و هم یک ماده فعال سطحی برای انجام بسیاری از واکنش‌های مهم در صنایع که قرار است بر روی یک سطح فعال انجام شوند.

ادامه مطب:

فاز گاماآلومینا معمولا به‌عنوان پراستفاده‌ترین نوع فازهای آلومینا شناخته می‌شود. از جمله موارد استفاده از این نوع فاز عبارتند از: سرامیک، لوازم آرایشی و بهداشتی، مواد ضد آب، پرداخت مواد، ابزار تیز و برنده، مواد فلورسنت، لامپ‌های سدیم، صنعت هوا – فضا، صنعت پتروشیمی، حامل کاتالیزور (واکنش‌گر)، پاک‌سازی اگزوز خودرو، کریستال و محصولات شیشه‌ای، تولید سنگ‌های مصنوعی، مواد کامپوزیتی، مواد نیمه‌هادی، محصولات فلزی و غیره. نانوذرات گامااآلومینا نسبت به دیگر فازهای آلومینا سمی‌تر و خطرناک‌تر می‌باشد. این نوع آلومینا معمولا علاوه بر تحریک مکانیکی چشم، تحریک دستگاه گوارش، تهوع و استفراغ با مشکلات تنفسی نیز همراه می‌باشد. به‌همین دلیل نیز آلومینای گاما به‌منظور مراقبت و نگهداری به شرایطی خاص نیاز دارد. این ماده حتما باید در یک مکان خشک و خنک با تهویه مناسب نگهداری شود. آلومینای متخلخل، خواص و ویژگی های برجسته ای دارد که از آن جمله می توان به مواردی همچون کانال های بسیار یکنواخت و یکپارچه، سطح ویژه بالا و توزیع ذرات با ابعاد بسیار ریز اشاره کرد. این ماده همچنین به عنوان پایه کاتالیزور و سایر کاربردها در صنعت سرامیک نیز مورد استفاده قرار می گیرد. گاما آلومینا، اولین فاز کریستاله آلومینا است که در حقیقت آلومینا فعال می باشد. گاما آلومینا درصد خلوص بسیار بالایی دارد و با پراکندگی عالی و سطح ویژه زیاد، مقاومت خوبی در برابر دماهای بالا از خود نشان می دهد. این فرم از آلومینا بسیار فعال است. ساختار گاما آلومینا متخلخل بوده و یک آلومینای فعال شده محسوب می شود. این ویژگی موجب می گردد از آن به عنوان محافظ کاتالیست و جاذب استفاده شود. یکی از موارد استفاده از کاتالیست -ƴآلومینا، انجام واکنش آلکیلاسیون فنون برای واکنش پذیری استخلاف جایگاه متا کروزول است. برای انجام این تحقیق از -ƴآلومینا و گاما آلومینای اصلاح شده به عنوان کاتالیست استفاده می شود تا واکنش پذیری انتخابی متا کروزول و فرایند آلکیلاسیون فنول، بررسی شود.

گاما آلومینا:

الگوی پراش پرتو ايكس گاماآلومينا.

بطور کلی با استفاده از آزمون تفرق اشعه ايكس (XRD) می توان فاز كريستالی هر ماده را تشخیص داد. فازهای آلومينا نيز بدين ترتيب بر اساس آناليز XRD قابل تشخيص می‌باشند. نمونه‌ای از الگوهای تفرق فاز گاما آلومينا در شكل بالا آورده شده است. اين الگو جزء لازمه‌های مشخصه‌های فنی يک پودر آلومينا است.

شایان بسپار پویا
shayanbasparpouya

شایان بسپار پویا