کامپاند ضد شعله ABS

مواد پلیمری، یکی از معدود موادی هستند که در انواع و اقسام صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی از این پلیمر‌های پرکاربرد کامپاند است. کامپاند در واقع نوعی رنگدانه است که جهت افزایش سطح مقاومت در مواد پلاستیکی مورد استفاده قرار بگیرد. یکی از بهترین انواع کامپاند abs است.
کامپاند abs (Acrylonitrile butadiene styrene) جزو مهم‌ترین و پرکاربردترین پلیمرهایی است که برای مصارف تجاری مختلف تولید می‌شود. نام کامل این محصول اکریلونیتریل بوتادین استایرن است که آمورف مات و یک پلیمر گران قیمت به حساب می‌آید. کامپاند abs در صنایع مختلفی مانند خودروسازی، تولد لوازم الکتریکی و ساخت بدنه لوازم خانگی مانند جاروبرقی، تلفن، چای‌ساز و … مورد استفاده قرار می‌گیرد.
. تولید این کامپاند به هر صورتی که انجام گیرد در نهایت منجر به ساخت پلیمری می‌شود که نسبت به پلی استایرن، مقاومت ضربه‌ای بالاتر و خواص بهتری دارد.
از روش‌هایی چون مخلوط فیزیکی یا کوپلیمریزاسیون الحاقی می‌‌توان برای پلیمریزه کردن منومرهای ABS استفاده کرد.

خواص کامپاند abs
مناسب بودن قیمت کامپاندabs، سفتی، ضربه پذیری، ثبات ابعاد و اندازه‌ها، قابلیت ماشین‌کاری، عایق الکتریکی، مناسب برای جوشکاری و قابلیت رنگ‌پذیری.

مزایای کامپاند پلیمری :

قابلیت بالای ماشین‌کاری
قیمت پایین
مقاومت بسیار زیاد در برابر مواد شیمیایی، تنش و خزش
قابلیت جوشکاری بسیار خوب
تعادل قابل قبول در مواجهه با گرما، ضربه، مقاومت سایشی
قابلیت رنگ‌پذیری خوب
مقاومت کششی خوب
سختی سطح
دی الکتریک بودن
سفتی
ضربه‌پذیری بالا
ثبات ابعاد و اندازه‌ها

خواص ضد شعله
کامپاند تاخیر انداز شعله ای بی اس با عملکردهای مختلف براساس فرمولاسیون و ساختار شیمیایی کامپاند و ماتریس پلیمری میزبان باعث خاموش شدن یا کند سوزی محصول در مقابل حریق می‌شود.
عملکرد کامپاند ضدحریق با استاندارد UL94 با نتایج v0- v1- v2-HB-5VA-5VB است. که استاندارد مورد تایید در ایران V0 م می باشد.
⦁ :V-0در یک نمونه عمودی، احتراق در عرض 10 ثانیه متوقف می شود(بدون چکه کردن) ، تا زمانی که ذرات مشتعل نشوند، اجازه می دهند که چکه کنند.

این کامپاندهای ضدحریق دارای چهار خاصیت عمده می باشند:

۱. افزایش مقاومت پلاستیک به احتراق،
۲. کاهش سرعت پخش شعله
۳. کاهش دود و بخارت ناشی از سوختن
۴. کاهش حرارت تولیدی ناشی از اتش